Перейти до основного вмісту

Відбувся круглий стіл «Сучасні тренди в економіці та управлінні персоналом»

Необхідність дотримання вимог карантину внесла певні зміни в порядок проведення наукових заходів, запланованих кафедрою економіки в переддень Дня науки. Зокрема круглий стіл «Сучасні тренди в економіці та управлінні персоналом» відбувся 15 травня 2020 року у дистанційному форматі на основі використання платформи Zoom.

На виклики часу основними тематичними напрямками роботи цьогорічного круглого столу стали:

- проблеми розвитку економіки в умовах і після завершення пандемії COVID-19 (на глобальному, національному, регіональному, локальному рівнях);

- рушійні сили, фактори, стимули та інструменти стимулювання відновлення економіки;

- діяльність органів державної влади щодо стимулювання зайнятості населення та створення нових робочих місць в кризових умовах;

- сучасні технології управління персоналом в умовах зниження економічної активності.

Модератор заходу, завідувач кафедри економіки Олександр Шубалий зазначив, що поряд з адміністрацією, викладачами і здобувачами вищої освіти кафедри економіки Луцького НТУ, активними учасниками даного заходу стали: Юрій Горбенко – начальник Управління агропромислового розвитку Волинської ОДА; Роман Романюк  – директор Волинського обласного центру зайнятості; Андрій Забловський – керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України; Олександр Захаров – директор Навчально-наукового інституту менеджменту безпеки Університету «КРОК», к.е.н., професор; Наталія Науменко – секретар Волинського обласного осередку «Спілки економістів України», к.е.н., доцент; Сергій Петруха – доцент кафедри управління фінансово-економічною безпекою Університету «КРОК», к.е.н.; Галина Рижакова – завідувач кафедри менеджменту в будівництві Київського національного університету будівництва і архітектури, д.е.н., професор, заслужений економіст України; Тетяна Цифра – доцент кафедри економіки Київського національного університету будівництва і архітектури, к.е.н., доцент; Ірина Гурська – заступник директора Луцького міського центру зайнятості; Оксана Шпак – головний спеціаліст Управління агропромислового розвитку Волинської ОДА; Світлана Дем’яненко – менеджер по комунікаціях ТОВ «Волинь-Зерно-Продукт»; Оксана Мариненко – генеральний директор ТОВ «Імперія жирів» (ТМ МАКО, м. Нововолинськ); Ірина Щербатова – завідувач сектору управління персоналом Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства; Віталій Книш – економіст Луцького МПД ДП «Укрспирт».

Декан факультету бізнесу Надія Ковальчук привітала учасників заходу, який проводиться в раках Днів науки на факультеті бізнесу та в університеті в цілому, а також висловила сподівання, що в такому представницькому колі вдасться фахово обговорити усі представлені на розгляд тематичні напрямки.

У своєму слові Роман Романюк зосередив увагу на тому, що пандемія коронавірусу змінила не тільки світову економіку, але й ринок праці, адже сьогодні роботодавці переорієнтовуються на гнучкі режими роботи, намагаються мінімізувати  роботу в офісі, а перспективу працевлаштування мають особи, які володіють сучасними інформаційними системами і технологіями. Сьогодні важливе значення має закладення в законодавстві додаткових економічних стимулів для роботодавців, щоб вони мали можливість не лише створювати нові робочі місця, але й зберігати існуючі.

У своєму виступі Юрій Горбенко підкреслив, що в умовах пандемії коронавірусу важливе значення для підтримання економіки матиме розвиток агропромислового сектору. При чому, основна увага з боку держави повинна бути зосереджена на розвитку не крупнотоварного агровиробника, який, як правило, має певний запас міцності, а на дрібних агровиробників – фермерів, які є основою розвитку сільських територій. З боку держави та регіональних органів влади передбачено реалізацію низки програм підтримки дрібнотоварних агровиробників, якими вони можуть скористатися в теперішній складний час. Зокрема, в області реалізовується Комплексна програма розвитку агропромислового комплексу Волинської області на 2016-2021 роки, а також ряд урядових програм підтримки сільгоспвиробників, в рамках яких можна отримати підтримку з боку держави в цей непростий час. В доповнення Оксана Шпак зазначила, що значним позитивом для сільгоспвиробників регіону є відкриття фермерських агропродовольчих ринків, що дозволить вирішити проблему та збалансувати ціну на важливі продовольчі групи товарів.

Зі свого боку Андрій Забловський зосередив увагу учасників на непростій ситуації в національній і світовій економіці, адже від глобальних негараздів може постраждати й Україна, що зараз ми фактично й спостерігаємо через зменшення експорту, зниження темпів росту світової економіки, припинення зовнішніх інвестицій, тотальне безробіття тощо. Виходом може стати проведення політики протекціонізму вітчизняного товаровиробника, підтримка з боку держави малого і середнього бізнесу, що дозволить забезпечити мінімальний добробут економічно активному населенню та наповнення бюджетів усіх рівнів.

Принагідно присутні привітали колег з Університету «КРОК» з 28-річчям від створення ЗВО та побажали успіхів в усіх напрямках діяльності. Олександр Захаров подякував учасникам та звернув увагу на необхідності підвищення ролі освіти в питанні підготовки фахівців для усіх ланок національного господарства, що дозволить вирішити проблему забезпечення економіки кваліфікованою робочою силою. Зі свого боку, Сергій Петруха висловив думку, що саме аграрний сектор може й наділі стати тим «локомотивом», який дозволить підтримати економіку нашої країни в складних умовах, в цьому контексті важливо зберегти та стимулювати формування нових ланцюгів створення доданої вартості у цій сфері.

Доповідь Галини Рижакової та Тетяни Цифри стосувалася особливостей адмiнiстрування персоналом проектiв будiвництва в умовах COVID 19, зокрема пропонувалося  коригування заробiтноi плати з урахуванням FIDIC. Адже це важливо для продовження розвитку будівельної галузі, залучення додаткових інвестицій в умовах непередбачуваних ситуація, до яких можна віднести й пандемію коронавірусу.

Наталія Науменко зосередила увагу учасників на негативних тенденціях розвитку світової економіки внаслідок поширення коронавірусу, особливо це стосується США та розвинених країн Європи, що також матиме негативні наслідки і для України, адже ці країни були найбільшими інвесторами у вітчизняну економіку. Як позитив, за прогнозами економістів світова економіка продемонструє незначне зростання вже у наступному 2021 році. 

В складних умовах сьогодні працюють більшість підприємств регіону, але вони намагаються зберегти робочі місця та забезпечувати стабільну роботу. Зокрема, Світлана Дем’яненко розповіла учасникам, що ТОВ «Волинь-Зерно-Продукт» в цей складний період забезпечує доїзд працівників на роботу, належним чином проводить дезінфекцію приміщень та обладнання, пропонує додаткове матеріальне стимулювання працівникам, які залучені до виконання важливих весняно-польових та інших підготовчих і профілактичних робіт. Усіх вимог до безпеки робочих місць та виробничих процесів дотримуються також на державних лісогосподарських підприємствах, які перебувають у структурі Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, а також на Луцькому МПД ДП «Укрспирт» та ТОВ «Імперія жирів» (ТМ МАКО, м. Нововолинськ).

Аспірант кафедри економіки Петро Косінський презентував результати власних наукових досліджень, що стосувалися формування механізму надання  фінансової підтримки суб’єктам аграрного сектору економіки, який передбачає не тільки вдосконалення схеми перерозподілу державних дотацій, а й залучення додаткових інвестицій для реалізації важливих виробничих та інфраструктурних проектів розвитку сільських територій.

Підсумувавши висловлені думки, учасники круглого столу дійшли висновку, що важливе значення в теперішніх умовах має відновлення економіки з обов’язковим дотриманням усіх правил безпеки роботи усіх суб’єктів господарювання, а державні інституції зі свого боку повинні створити належні економічні стимули для відновлення роботи саме для тих видів економічної діяльності, які найбільше постраждали внаслідок пандемії коронавірусу.

В рамках даного заходу традиційно було відведено час і на обговорення уточнень до освітніх програм зі спеціальності 051 Економіка, які реалізовуються випусковою кафедрою економіки на усіх рівнях вищої освіти.

Також за підсумками проведеного круглого столу передбачається видання збірника тез доповідей учасників. Тези обсягом 2-3 сторінки просимо надсилати до 03 червня 2020 року на електронну адресу кафедри економіки pcep@lntu.edu.ua

 

Завідувач кафедри економіки

Олександр Шубалий